Вести

Александар Вучић: "Дошло је време да полажемо рачуне"

 

Лидер СНС Александар Вучић рекао је да ће сутра на Председништву станке предложити да се провери воља народа на ванредним парламентарним изборима.

 

"Дошло је време да полажемо рачуне", рекао је Вучић.

 

Много смо доброг посла направили и то је један од кључних разлога, јер мислимо да можремо боље и брже у будућности, додао је.

 

Он очекује прљаву кампању политичких противника, али наводи да ће одговор СНС да буде "скроман, уз уверење да ће грађани умети да препознају правичност, вољу у будућност и да ће имати поверење у наш рад".

 

"Мислим да је најважније да покажемо да се разликујемо од свих других на политичкој сцене", рекао је Вучић и додао:

"Немојте да им узвраћате истом мером, узвраћаћемо им пристојним речима јер Србија за коју се залажемо је нормална, пристојна, уређена земља. Одговорићемо им нашим идејама, а да ли ћемо добити подршку народа то цемо да сачекамо да видимо."

 

Истакавши да је СНС постигла највеће успехе које је једна странка остварила од успостављања вишестраначја, Вучић је најавио да је у наредном периоду најважније да Србија постигне још веће успехе, а да странка може "да има и нешто слабији резултат".

 

На почетку обраћања на изборној скупштини странке лидер СНС је подсетио да је са ЕУ трасиран пут у будућност, али и да сада морају да се обаве неопходне економске и друштвене реформе, а Србија да се постави на здраве ноге.

 

"Почетак преговора је за нас био историјски дан, за многе у Србији који су говорили да ће им то бити историјски дан, ваљда зато што смо ми за то заслужни са нашим коалиционим партнерима, ођеданпут то није био више историјски дан, за неке је извесни Ђура слинави или Ђоле слинави био много важнији од отварања перговора са ЕУ", рекао је Вучић и додао да је за СНС сада важно да настави да ради јаче, снажније, са већим и бољим капацитетом.

Да би се у наредном периоду живело боље, како је додао, морају се одлучно реформисати држава и друштво - донети одговарајући закони, изврштити реформе јавног, пензионог законодавства... 

 

Али, морају се догодити и промене у СНС, јер, како је истакао, најтеже ће нам бити да променимо сопствене навике.

Коначно је завршен списак за смену различитих директора, рекао је Вучић и најавио да ће СНС уместо оних који возе скупе аутомобиле које нису могли да зараде, морати да пронађе друге "који ће бити посвећенији грађанима Србије, а не сопственом благостању".

 

Најављујући да ће на данашњој скупштини бити предложене неке промене, да ће бити освежено Председништво странке, јер су потребни велики резови, "Биће нових имена, али оно што је важно, то је чињеница да ће у наредном периоду уместо заузимања или освајања власти наш посао бити да размишљамо искључиво о народу", рекао је Вучић.

 

То је, оценио је, и до сада Додао био посао већине чланова странке, али се део бавио и тиме како да се дочепа фотеља. 

"То ћемо коначно да прекинемо", рекао је Вучић извињавајући се страначки колегама и чланству што није имао довољно времена да се бави странком.

 

 

"Убудуће ће вероватно бити више времен и за то", рекао је Вучић.

 

Наводећи да опозиција покушава да обезвреди резултате напредњака Вучић је оценио да је критика потребна, али не и манир добацивања свима који су "бољи од нас".

 

Подсетио је и на резултате који су остварени у борби против криминала и корпуиције, на чињеницу да је завршн предистражни поступак у случају 24 спорне приватизације, те да жесток обрачун са криминалом тек предстоји, са чим неће бити прављени компромиси.

Захваљући конкретерним резултатима и доношењу акционог плана за стратегију у борби против корупције, рекао је Вучић, створени су услови за изградњу правно уређене државе.

 

 Према његовим речима Србија је данас извор стабилности у региону.

"Данас и Србији нико не ломи натписе са латиничним писмом и нема фашистичких испада, а и када их има то су глупо потурени или постери или плакати од политичке конкуренције која би желела да некога тобоже подсећа на 90-е", навео је Вучић.

 

Српска напредна странка убудуће ће имати шест потпредседника, предвиђено је између осталог изменама и допунама Статута странке које је данас усвојила Изборна скупштина СНС. 

 

За СНС би гласало 45 одсто бирача, а све остале партије, за које је извесно да ће прескочити цензус, заједно би добиле 38 одсто гласова, пренеле су сутрашње "Новости" децембарско истраживање Ипсос стратеџик маркетинга на узорку од 1.065 грађана.

Изменама Статута је предвиђено да чланови Главног одбора, убудуће, буду сви посланици Скупштине Србије и Аутономне Покрајине изабрани са листе СНС.

 

Такође, изменама је предвиђено увођење новог страначког, односно интернационалног органа чији ће задатак бити да се стара о односима СНС са међународним организацијама и институцијама.

 

Пре усвајања измена Статута напреднајци су једногласно усвоји Извештај о раду странке који је представио лидер СНС Александар Вучић.

 

Потпредседник СНС Братислав Гашић рекао је раније данас да се на изборној скупштини очекује да странка добије шестог потпредседника и да се говори о Николи Селаковићу који је, како је истакао, показао да заслужује то место.

 

Напредњаци стигли до 45 одсто

 

Резултати последњег истраживања јавног мњења о рејтингу странака и популарности политичара показују да би цензус, поред СНС која би домашила чак 45 одсто, прешли још ДС, СПС, ДС С и ЛДП, а највеће поверење бирачи имају у лидера СНС Александра Вучића.

 

Председник СНС и први потпредседник владе Вучић ужива највеће поверење грађана и њему верује сваки четврти испитаник. 

 

После Вучића, коме верује 25 одсто грађана, други на листи је Ивица Дачић са пет одсто, па Томислав Николић - три, колико има и Чедомир Јовановић.

 

 По два одсто имају Војислав Коштуница и Борис Тадић, а један проценат - Расим Љајић, Драган Марковић Палма и Вук Јеремић. Уз име Драгана Ђиласа стоји - нула, наводе "Новости".

 

 Иначе, чак 46 испитаника сматра да се ниједној политичкој личности не може веровати.

 

Поред напредњака, места у парламенту добили би још ДС, са освојених 13 одсто гласова, СПС (без коалиционих партнера ЈС и ПУПС) - 11, ДС С и ЛДП - по седам одсто. Остале партије биле би испод скупштинског прага, са освојених између један и три одсто гласова.

 

 Према децембарској анкети Ипсоса, на парламентарне изборе би изашло 57 одсто гласача, биралишта би заобишло 29 одсто испитаних, док се 14 процената још двоуми.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Извор: Тањуг
Фото  - Тања Валич, Раде Прелић